7 rad na spokojny sen maluszka

7 rad na spokojny sen maluszka

Niemowlęta zwykle przesypiają znaczną część doby, ale dla niektórych rodziców nawet kilka godzin nieprzerwanego snu dziecka to marzenie. Podpowiadamy, co robić, by zwiększyć szanse na spokojny sen maluszka.

1. Ustal stały rytm dnia i nocy

Dla dziecka bardzo ważna jest powtarzalność zdarzeń i wykształcenie pewnych nawyków. Jeśli przyzwyczaisz swojego malucha do odpowiedniego rytmu dnia i nocy, będzie się czuć bezpiecznie i z pewnością łatwiej mu będzie zasnąć.

Staraj się, by wieczorna kąpiel, karmienie i usypanie, były zawsze o tej samej porze, podobnie jak obiad oraz popołudniowy spacer i zabawa. W ciągu dnia staraj się czynnie spędzać czas z dzieckiem. Dzięki temu maluch będzie mógł bez problemu odróżnić dzień, jako czas aktywności, i noc czas odpoczynku.

2. Wprowadź wieczorne rytuały

Wieczorne rytuały umożliwią dziecku przejść z fazy aktywnej w fazę wyciszenia, dzięki temu łatwiej mu będzie zasnąć. Przed kąpielą przyciemnij światło. Jeśli gra radio lub telewizor, wyłącz je lub ścisz. Po kąpieli nakarm maluszka i ułóż do łóżeczka. Możesz mu przed snem zaśpiewać kołysankę lub włączyć ulubioną pozytywkę. Ważne jest, by rytuał każdego dnia był o tej samej porze i wygladał tak samo.

3. Przygotuj wygodne posłanie

Zanim ułożysz dziecko do łóżeczka, zabierz z niego zabawki oraz wszystkie zbędne rzeczy. Naciągnij dokładnie prześcieradło, by nie było żadnych fałdek. Jeśli Twój maluszek odkrywa się często w nocy i boisz się, że zmarznie, zamiast przykrywać go kołderką, włóż go do specjalnego śpiworka. Dzięki temu, będziesz miała pewność, że przez całą noc będzie mu ciepło.

4. Przygotuj relaksującą kąpiel

Relaksująca kąpiel wyciszy malucha i przygotuje go do wieczornego snu. Do wanienki z ciepłą wodą możesz wlać odrobinę płynu do kąpieli z dodatkiem lawendy, której zapach działa kojąco. Kąpiel powinna trwać maksymalnie 10 minut. Podczas mycia nie rozbawiaj dziecka. Mów do niego spokojnym, przyciszonym głosem.

5. Nakarm niemowlę przed snem

Maluch z pewnością łatwiej zaśnie, gdy będzie miał pełny brzuszek. Jednak zanim zacznie przesypiać całą noc minie trochę czasu. Niestety przez pierwsze tygodnie życia niemowlę zazwyczaj przesypia 3-4 godziny. Budzi się, ponieważ odczuwa głód. To dlatego, że jego żołądek jest wielkości dosłownie jego piąstki i niewielka ilość mleka z wieczornego karmienia jest szybko przez niego trawiona. Im dziecko będzie starsze, tym drzemki będą coraz rzadsze.

Zdarza się, że wieczorem maluch jest już tak bardzo zmęczony, że zaśnie podczas karmienia. Może wtedy zjeść za małą porcję mleka, przez co szybko obudzi je głód. Staraj się, by dziecko zawsze najadło się przed snem. Jeśli zauważysz, że będzie przysypiać podczas karmienia, wybudź je, głaszcząc delikatnie po policzku lub brodzie, aby dokończyło posiłek.

6. Przewiń dziecko przed snem

Przed snem koniecznie załóż dziecku świeżą pieluszkę. Przy zakładaniu pamiętaj, aby rzepy nie były zbyt mocno ściśnięte, ponieważ mogą uwierać malucha w nocy. Nie powinny być też za luźne, bo zawartość pieluszki może wydostać się bokiem. 

7. Utrzymuj odpowiednią temperaturę w pokoju

Temperatura w pokoju dziecka, nie powinna być zbyt niska ani za wysoka. Zgodnie z zaleceniami ekspertów nie powinna przekraczać 22°C. Przed snem koniecznie przewietrz pomieszczenie, w którym będzie spał maluch. W okresie jesienno-zimowym, gdy grzeją kaloryfery, zadbaj również o odpowiednie nawilżenie powietrza.

Pamiętaj, by piżamka oraz pościel dopasować odpowiednio do pory roku. Latem, gdy noce są ciepłe wystarczy przykryć dziecko cienkim prześcieradłem, zimą lepsza będzie ciepła kołderka lub śpiworek.

Zobacz nasze produkty