Jak układać niemowlaka do snu? Rady i sprawdzone pozycje.

Jak układać niemowlaka do snu? Rady i sprawdzone pozycje.

Dziecko podobnie jak dorosły, ma swoje preferencje względem pozycji spania. Trzeba jednak pamiętać, że nie każda pozycja jest dla niego odpowiednia. Sprawdź, jak należy układać niemowlaka do snu, aby zapewnić mu zdrowy i spokojny sen.

Odpowiednie miejsce do spania

Spanie razem z dzieckiem czy osobno jest to wybór rodziców. Część z nich decyduje, że maluch będzie zasypiać od samego początku we własnym łóżeczku. Są też rodzice, którzy wolą, by maluszek był cały czas blisko i wybierają wspólne spanie. Każda decyzja ma swoje wady i zalety.

Śpiąc wspólnie z dzieckiem nie trzeba wstawać do niego, jeśli przebudzi się w nocy. Mama może je nakarmić natychmiast, gdy tego potrzebuje. Trzeba być jednak bardziej uważnym i pomyśleć o względach bezpieczeństwa. Źle ułożone dziecko może się w nocy zsunąć z łóżka. Absolutnie należy unikać spania wspólnego spania, jeśli jesteś alkoholu lub środkach nasennych, ponieważ istnieje ryzyko, że przygnieciesz malucha podczas snu.

Sprawdzone pozycje do snu

Pozycja na plecach

Według ekspertów to jedna z najbezpieczniejszych pozycji do spania dla niemowląt. Aby zwiększyć bezpieczeństwo, odchyl główkę dziecka lekko na bok. Dzięki temu uchronisz go przed ewentualnym zachłyśnięciem, gdy podczas snu uleje mu się.

Jeśli maluch ma zatkany nosek z powodu kataru lub często ulewa, ułóż go w taki sposób, by jego główka oraz ramiona były ułożone nieco wyżej od reszty ciała. Nie używaj do tego poduszki. Zamiast tego włóż pod górną część materaca zwinięty koc lub podłóż grubsze książki pod nogi w szczycie łóżeczka. Dzięki temu uzyskasz lekki spadek.

Pozycja na boku

Dla dzieci, które często ulewają najlepsza będzie pozycja na boku. Dla bezpieczeństwa możesz tak również ułożyć dziecko, które było karmione tuż przed snem. Pozycja ta nie jest polecana na noc, a jedynie na krótką drzemkę w ciągu dnia.

Warto pamiętać, że na boku nie można układać dzieci, które mają problemy z bioderkami.

Pozycja na brzuszku

Lepiej nie układać do snu maluszka w tej pozycji. Według ekspertów leżąc dłużej na brzuszku niemowlę ugniata sobie przeponę, co może powodować trudności z oddychaniem, a w skrajnych przypadkach może być przyczyną wystąpienia zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej czyli SIDS. 

Leżąc na brzuszku może się zdarzyć, że dziecko wtuli twarz w materac, hamując dostęp do powietrza. Jest to szczególnie niebezpieczne u maluchów, które nie potrafią jeszcze samodzielnie przekręcić główki w drugą stronę.

Na brzuszku układaj dziecko, które nie śpi. To najlepsza pozycja do obserwacji świata. Maluch przy okazji poznawania otoczenia będzie mógł potrenować rączki oraz mięśnie szyi, karku i ramion.

Co robić, gdy maluch zasypia w nieodpowiedniej pozycji?

Jeśli maluch woli zasypiać w nieodpowiedniej pozycji, pozwól mu usnąć tak jak lubi. Gdy będzie już wystarczająco mocno spać, przekręć go na plecy. Możesz również spróbować go ciasno opatulić w kocyk lub rożek. Dzięki temu poczuje się jak łonie mamy, kiedy miał małą swobodę ruchów. To z pewnością go uspokoi i ułatwi zasnąć.

Czy niemowlę ma spać z poduszką czy bez?

Zgodnie z zaleceniami ekspertów przez pierwszy rok życia, dziecku nie jest potrzebna poduszka. Niemowlę powinno spać na płasko, na równym i dość twardym materacu. Wybór wypełnienia zależy od Ciebie, a także Twojego budżetu. Dobry będzie zarówno lateksowy, sprężynowy, piankowy, gryczany lub z włókna kokosowego.

Jeśli mimo wszystko chcesz, aby maluch spał na poduszce wybierz płaską o niewielkich wymiarach, aby zminimalizować ryzyko uduszenia.

Zobacz nasze produkty