Pozycje do karmienia piersią

Pozycje do karmienia piersią

Pozycje do karmienia piersią Pozycja do karmienia piersią powinna być wygodna dla mamy jak i dla dziecka. Sprawdź, jakie pozycje polecają specjaliści i wybierz odpowiednią dla siebie.

Na początku drogi mlecznej częste i długie karmienia są potrzebne zarówno mamie jak i dziecku. Karmienie na żądanie stymuluje piersi do produkcji pokarmu. Dzięki temu ilość pokarmu dostosowuje się do zapotrzebowania malca. Pierwsze karmienia to często długie godziny siedzenia w fotelu, podczas których malec ssie i zasypia przy piersi. Dlatego tak ważne jest dobranie odpowiedniej pozycji, aby karmienie było wygodne i komfortowe dla mamy, a zarazem efektywne dla maluszka.

Długie karmienia w nieprawidłowej pozycji mogą skutkować bólami pleców i szyi, a także zaburzeniami laktacji. Zła pozycja powoduje niewłaściwe przystawianie dziecka do piersi. Maluch zbyt płytko chwyta pierś i szarpie ją podczas karmienia. Karmienie staje się bolesne i mało efektywne. Aby tego uniknąć skorzystaj z proponowanych niżej pozycji. A wcześniej przygotuj miejsce do karmienia.

Przygotuj kącik do karmienia

Do karmienia najwygodniejsze będą kanapa lub fotel z wygodnym, stabilnym podparciem pod plecy. Przydadzą się zwykłe jaśki lub specjalna poduszka do karmienia w kształcie litery C (potocznie zwana rogalem) oraz podwyższenie do oparcia nóg. Obok kanapy warto ustawić niewielki stolik, na którym znajdą się woda, drobne zdrowe przekąski (żurawina, rodzynki), chusteczki, telefon i coś do czytania.

Pozycje do karmienia

W zależności od Twoich preferencji oraz potrzeb dziecka masz kilka pozycji do wyboru: klasyczną, krzyżową, spod pachy, na leżąco na boku, oraz australijską (pod górkę).

Pozycja klasyczna

Usiądź wygodnie i oprzyj plecy o oparcie kanapy lub fotela. Dziecko ułóż na poduszce do karmienia lub zwykłej poduszce wzdłuż swojego tułowia, z główką na wysokości piersi. Niezwykle ważne jest byś nie musiała pochylać się do przodu. Brzuch malca powinien być przytulony do Twojego brzucha, a główka opierać się na zagłębieniu Twojego łokcia. Drugą ręką obejmuj jego plecki. Możesz jedną nogę ułożyć sobie na podnóżku.

Kiedy się sprawdza

Jest wygodna dla mamy i dziecka. W tej pozycji łatwo karmić niemal w każdej sytuacji, szczególnie poza domem.

Pozycja krzyżowa

To pozycja bardzo przypominająca klasyczną. Usiądź w fotelu lub na kanapie i oprzyj się wygodnie. Ułóż niemowlę na poduszce tak by bokiem było przytulone do Twojego brzuszka a jego główka na wysokości Twojej piersi. Podtrzymuj główkę ręką przeciwną do piesi - jeśli karmisz prawą piersią, to lewym przedramieniem obejmij maluszka i lewą dłonią podtrzymuj jego główkę. Drugą rękę luźno oprzyj na poduszce.

Kiedy się sprawdza

To idealna pozycja do nauki karmienia piersią. Ułatwia prawidłowe uchwycenie piersi i stabilizuje główkę podczas karmienia (polecana szczególnie u wcześniaków i dzieci z obniżonym napięciem mięśniowym).

Pozycja spod pachy

Ułóż maluszka na poduszkach tak, by jego buzia znajdowała się naprzeciwko piersi, a jego bok był przytulony do Twojego boku. Jego nóżki powinny się znajdować pod Twoją pachą i sięgać linii pleców. Wsuń przedramię pod jego tułów , a dłoń pod główkę. Drugą dłonią możesz przytrzymywać pierś lub luźno położyć. Pilnuj, by jego główka i plecy znajdowały się w jednej linii.

Kiedy się sprawdza

Jest polecana dla mam po cesarskim cięciu, nie uciska rany. Mogą z niej korzystać mamy bliźniąt. Zaleca się ją podczas występowania takich problemów laktacyjnych jak nawał pokarmu, zastój lub zapalenie piersi, gdyż pozwala na odpowiednie opróżnianie pęcherzyków i przewodów po zewnętrznej stronie brodawki sutkowej.

Pozycja na leżąco (na boku)

Połóż się na kanapie na boku. Pod głowę podłuż poduszkę. Ułóż maluszka również na boku i przytul brzuszkiem do swojego brzucha. Jego główka powinna znajdować się na wysokości Twojej piersi. Jedną ręką podtrzymuj pupę dziecka, a drugą ułóż luźno nad główką dziecka. Jeśli maluch odwraca się na plecki, możesz podłożyć pod jego plecy wałek z kocyka.

Kiedy się sprawdza

Większość mam wybiera tę pozycję w pierwszych dniach po porodzie. Umożliwia odpoczynek karmiącej mamie oraz nie drażni rany krocza lub brzucha.

Pozycja australijska (pod górkę)

Ułóż się wygodnie na kanapie na plecach. Pod górną część pleców i głowę podłuż poduszkę. Połóż malucha na brzuchu, wzdłuż lub w poprzek. Dłońmi przytrzymuj jego plecki i pupę. Jego główka powinna się znajdować nad Twoją piersią.

Kiedy się sprawdza

To pozycja polecana podczas nawału pokarmu, gdy mleko z piersi leci zbyt szybko, a dziecko się krztusi. W pozycji pod górkę pokarm wypływa wolniej. Wygodnie w niej karmić po cesarce, kiedy ułożony w poprzek maluszek nie dotyka rany pooperacyjnej.

Zobacz nasze produkty