10 błędów popełnianych podczas przewijania malucha

10 błędów popełnianych podczas przewijania malucha

10 błędów popełnianych podczas przewijania malucha

Nieprawidłowe przewijanie niemowlaka nie tylko powoduje u niego dyskomfort, ale może być groźne dla rozwoju ruchowego i stawów biodrowych. Sprawdź jakich błędów uniknąć.

Dla wielu rodziców przewijanie na początku to jedna z najtrudniejszych czynności wykonywanych przy dziecku. Ale większości dość szybko udaje się ją opanować. Jednak często popełniają błędy, które mogą być groźne dla zdrowia i rozwoju maluszka:

1. Ciągnięcie i podnoszenie dziecka za stópki do góry

To jeden z najczęstszych błędów popełnianych przez młodych rodziców. Choć wydaje im się, że nie robią krzywdy dziecku, podnoszenie malca za kostki do góry może skończyć się uszkodzeniem stawu kolanowego lub biodrowego.

Aby bezpiecznie przewinąć malca, wsuń rękę pod jedną z nóżek i dłonią chwyć drugą nóżkę dziecka. Kciuk wsuń pod nóżkę a palce wokół uda. Delikatnie skieruj dłoń w kierunku brzuszka dziecka. Spowoduje to delikatne zgięcie nóżek w stawie biodrowym i uniesienie pupy do góry. Możesz również włożyć ręce pod pupę malca i przekręcić go na bok i w tej pozycji go przewinąć.

2. Zostawianie malca samego na przewijaku

Może Ci się wydawać, że nic się nie stanie, jeśli na chwilkę się oddalisz, by przynieść krem lub pieluszkę. Jednak to bardzo ryzykowne. Maluszek może przekręcić się na bok lub wiercić na tyle, żeby spaść z przewijaka. Dlatego, zanim zaczniesz go przewijać , przygotuj wszystkie niezbędne rzeczy do przewijania: pieluszkę, chusteczki, krem do pupy i zapasowe ubranko.

3. Zbyt rzadkie zmienianie pieluchy

Choć reklamy przekonują, że w pieluszce maluszek ma sucho do 12 godzin, długie trzymanie malca w tej samej pieluszce jest niehigieniczne i może doprowadzić do zakażenia bakteryjnego układu moczowego lub odparzenia. Noworodkowi powinnaś zmieniać około 10-12 pieluszek na dobę, zaś starszemu niemowlęciu przynajmniej 5 pieluszek.

4. Wycieranie miejsc intymnych w kierunku od tyłu do przodu

Wycierając w ten sposób dziecko narażasz je na podrażnienie miejsc intymnych oraz na zakażenie dróg moczowych bakteriami kałowymi. Dlatego korzystając z chusteczek zawsze podcieraj maluszka od cewki moczowej w stronę odbytu. Chłopcu najpierw oczyść siusiaka i okolice cewki moczowej. Następnie przetrzyj pachwiny, a na końcu pupę. Nie odciągaj napletka. Dziewczynce oczyść najpierw wargi sromowe i pachwiny, a następnie okolice odbytu .

5. Zbyt duża lub za mała pieluszka

Wielkość pieluszki powinna być dostosowana do wieku oraz wagi ciała maluszka. Nie powinna powodować odgnieceń i krępować swobodnych ruchów nóżek. Nieodpowiednia wielkość pieluszki powoduje nie tylko dyskomfort, ale również szkodzi rozwojowi ruchowemu oraz stawom biodrowym. Zbyt małe lub mocowane za ciasno pieluszki uciskają brzuszek i narażają malca na otarcia. Zbyt duże są niewygodne i nie chronią odpowiednio przed przeciekaniem.

6. Zbyt szorstka i twarda pieluszka

Maluch, który nosi pieluszkę cały czas, powinien mieć jak najwyższy komfort. Delikatna skóra dziecka wymaga, aby pieluszka była mięciutka, miła w dotyku i o odpowiednim kształcie i dużej chłonności. Wybierz takie, które mają elastyczne boczki oraz wkład żelujący zapewniający uczucie suchości i zmniejszający ryzyko odparzenia.

7. Zbyt mocne wycieranie pupy malca

Pupę malucha należy wycierać bardzo dokładnie, ale delikatnie i z wyczuciem. Zbyt mocne wycieranie skutkuje otarciami i płaczem dziecka.

8. Stosowanie chusteczek nawilżających, które uczulają

Nie każde chusteczki nadają się dla malucha. Jeśli zaobserwujesz, że po zastosowaniu chusteczek jego pupa jest podrażniona i zaczerwieniona zmień je na takie, które nie są perfumowane i ph dostosowane do skóry dziecka. Zdarza się, że bardzo delikatna skóra niektórych dzieci wymaga po zastosowaniu wilgotnej chusteczki przetarcia suchym, miękkim wacikiem, by nie dochodziło do odparzenia. Jeśli skóra Twojego dziecka nie toleruje chusteczek nawilżanych zastąp je wacikami zanurzonymi w ciepłej wodzie np. z emolientem.

9. Stosowanie kremu i zasypki jednocześnie

Jeśli najpierw pokremujesz pupę dziecka a potem zastosujesz zasypkę, krem zbije się w grudki, które spowodują dyskomfort.

10. Chwytanie malca pod pachy

Po przewinięciu, rodzice nierzadko podnoszą dziecko chwytając je pod pachy. Jest to niezdrowe dla plecków dziecka i powoduje brak równowagi w napięciu mięśniowym. Dziecko należy podnosić w taki sposób by jedną ręką zabezpieczyć głowę i barki dziecka, a drugą wsunąć pod pupę.

Zobacz nasze produkty